Założenie własnej firmy to pomysł, na który wpada coraz więcej osób. Mamy dość pracy na etacie i wreszcie sami chcemy być swoimi szefami. Dobry pomysł, wkład finansowy i ciężka praca to sprawdzony sposób na odniesienie sukcesu. Zanim jednak zaczniemy świętować, należy przemyśleć swój plan działania, czasem poszukać inwestorów, a przede wszystkim zarejestrować działalność w odpowiednim urzędzie. Jak założyć własną firmę? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Zanim jeszcze wybierzesz się do urzędu, by zarejestrować własną firmę, musisz zastanowić się nad formą działalności gospodarczej. W Polsce masz wiele możliwości. Najpopularniejszą, od której zaczyna wielu przedsiębiorców, jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeśli jednak planujesz współpracę z kimś innym, warto zainteresować się spółkami cywilnymi. Większe przedsiębiorstwa zwykle są spółkami komandytowymi.
Zasady działania spółek cywilnych i jednoosobowych działalności gospodarczych ujęte są w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o prawie przedsiębiorców. Obie formy są bardzo atrakcyjne dla osób, chcących dopiero rozwijać skrzydła. Zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka cywilna nie wymagają wielu formalności, a koszty ich utrzymania są stosunkowo niewielkie. Różnica polega na tym, że w przypadku pierwszej formy ty sam jesteś właścicielem swojej firmy, w drugiej zaś przedsiębiorstwo będzie miało co najmniej dwóch właścicieli.
Spółki osobowe, czyli jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz kapitałowe (akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością) są już bardziej skomplikowane. Wymagają więcej formalności, prowadzenia skomplikowanej księgowości, a także większego wkładu finansowego na start, choć nie zawsze.
Spółka cywilna ma dwóch lub więcej właścicieli, co może okazać się zarówno wadą, jak i zaletą. Z jednej strony tracimy pełnię władzy w firmie, z drugiej jednak odpowiedzialność dzieli się na więcej osób. Aby założyć spółkę cywilną, należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać polskie obywatelstwo, choć to ostatnie nie zawsze jest to wymogiem. W umowie spółki wszyscy właściciele zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego.
Spółki cywilne mogą korzystać z możliwości prowadzenia księgowości uproszczonej oraz ulg z tytułu składek ZUS.
Odpowiedzialność finansowa w spółce cywilnej również rozkłada się na wszystkich właścicieli. Należy jednak wiedzieć, że w tym przypadku majątek nie dzieli się na ten prywatny i firmowy, a w przypadku powstania zobowiązań, wspólnicy odpowiadają majątkami prywatnymi.
W przypadku tej formy jesteś jedynym właścicielem nowo powstałej firmy i całkowicie za nią odpowiadasz. Tu również nie ma podziału na majątek firmowy oraz prywatny – w przypadku kłopotów, świadczysz majątkiem prywatnym. Niemniej posiadasz pełnię władz, a każdą decyzję możesz podjąć samodzielnie. Dużą zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, o ile obroty w danym roku podatkowym nie przekroczą 2 000 000 euro. Możesz również korzystać z ulg z tytułu składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące lub skorzystać z pomocy państwowej – de minimis.
Aby oficjalnie założyć firmę, wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1. W nim zawrzesz najważniejsze informacje, jak choćby swoje dane osobowe, dane firmy, wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Formularz ten spełnia funkcję rejestracyjną, a równocześnie jest wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, zgłoszeniem identyfikacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego NIP, oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników, zgłoszeniem lub zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS.
W przypadku spółki cywilnej formularz CEIDG-1 powinien wypełnić każdy ze wspólników indywidualnie. Dokument można złożyć do urzędu gminy drogą elektroniczną (przez stronę CEIDG), pocztą tradycyjną lub osobiście. Zarejestrowanie formularza w systemie jest równoznaczne z zarejestrowaniem firmy. Później wraz z dokumentem należy udać się do właściwego urzędu skarbowego i zarejestrować jako podatnik VAT.
Jeśli szukasz osób, które będą chciały wesprzeć Twoją działalność gospodarczą, koniecznie zajrzyj tutaj.