Możliwość zrealizowania swoich pomysłów na biznes to marzenie wielu kreatywnych, młodych ludzi. Jednak nie każdy dysponuje odpowiednim kapitałem, który umożliwia rozkręcenie przedsięwzięcia. Skąd wziąć pieniądze na własny startup? Jakie sposoby pozyskania finansowania na własną firmę są najlepsze?
Termin “startup” od kilku lat wciąż przewija się na ustach wielu osób, zwłaszcza tych, które dążą do niezależności finansowej lub marzą o porzuceniu etatu. Czym więc jest startup? To nic innego, jak nowo powstały biznes – firma „eksperyment”, która dopiero nabiera mocy napędowej (nie jest jeszcze stabilna i nie gwarantuje finansowego zysku).
Cechą startupu jest też innowacyjność i elastyczność – często jest udoskonalany i modyfikowany. Może okazać się od razu strzałem w dziesiątkę lub też być totalnie nierentowny i przetrwać zaledwie kilka miesięcy. Jego pomysłodawcami i założycielami są zwykle młodzi ludzie w przedziale wiekowym 20-30 lat. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby startupowcem został też 40 czy 50 latek.
Istnieje wiele dróg pozyskania kapitału i realizacji swoich odważnych, biznesowych wizji. Jak w łatwy i szybki sposób zdobyć pieniądze na raczkujący startup? W jaki sposób go sfinansować lub dofinansować? Oto najlepsze metody, z których mogą skorzystać młodzi przedsiębiorcy.
Sieć aniołów biznesu to elitarna grupa zamożnych osób (bardzo często są to doświadczeni przedsiębiorcy), które chętnie inwestują w perspektywiczne projekty startupowe (nie tylko ze względów czysto biznesowych, ale i na przykład z punktu widzenia wartości, jakie dane pomysły wnoszą do społeczeństwa). Taki rodzaj finansowania ma wiele plusów: anioły biznesu pomagają w szybki sposób uzyskać płynność finansową młodym entuzjastom, w zamian za niewielki udział w zyskach. Służą również wsparciem merytorycznym, pomagając startupowcom uniknąć wielu błędów typowych dla początkujących biznesmenów.
Wsparcie rodziny to rozwiązanie, na które mogą pozwolić sobie tylko te osoby, które mają bliskich posiadających potrzebne nam oszczędności i wyrażających chęć udzielenia pożyczki (zwykle nieoprocentowanej). Jeśli mamy świetne relacje z potencjalnym pożyczkodawcą, jest to dobry pomysł, choć warto mieć na uwadze, że w razie niepowodzenia i problemów ze spłatą, możemy znacznie nadszarpnąć rodzinne więzy i zepsuć relacje z krewnymi.
W ostatnich latach możemy zaobserwować intensywny rozwój i tym samym rosnącą popularność platform crowdfundingowych, które oparte są na tzw. finansowaniu społecznościowym. Co to oznacza? Pomysł na startup sponsorują nam anonimowi ludzie (internauci), którzy poza dołożeniem symbolicznej cegiełki (tak naprawdę darowizny) do naszego biznesu, nie mają z tego zwykle żadnych korzyści materialnych. Choć istnieją również mniej popularne modele crowdfundingowe oparte na systemie nagród lub udziałów w firmie.
Bezzwrotne dotacje unijne lub korzystnie oprocentowane pożyczki, to kolejne źródło finansowania, dzięki któremu rozwinęło się już mnóstwo firm. Jednak, aby otrzymać pomoc, trzeba spełnić szereg wymogów formalnych (np. wiek do 30 lat, bycie bezrobotnym) i wypełnić poprawnie mnóstwo dokumentów.
Podsumowując, pieniądze pozwalają na urzeczywistnienie nawet najbardziej odważnych i nowatorskich pomysłów na biznes. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda się wam zdobyć fundusze, które w 100% pokryją wydatki niezbędne do wystartowania z waszą obiecująco zapowiadającą się firmą.